wtorek, 19 lipca 2016

Śladami rabina

    Chłopiec z wycieczki wszedł mi w kadr ale pasuje tu- do pustych wnętrz Wielkiej Synagogi



                         Na suficie brak świętych- są motywy zwierzęce





    A oto Wielka Synagoga we Włodawie od zewnątrz. Należy do miasta a nie gminy żydowskiej, bo w dużej mierze ufundował ją kanclerz Zamojski- właściciel i twórca malowniczego Zamościa. Tuż za nią po lewej stronie widać jeszcze kawałek Małej Synagogi.

  

  

  

  A oto Mełamed- nauczyciel religii. Jego pokój najbardziej mi się podobał- pełen światła i starych ksiąg. Poszłabym na jego wykład z przyjemnością....ale cóż kobietom zabraniano. Żydówki miały ważną rolę do spełnienia w domu- w synagodze nie mogły się modlić jedynie w przybudówce- tzw. " babińcu" dość ciasnym i obskurnym.


    Mieszkańcy Włodawy w 70 % byli Żydami. Obraz tego mężczyzny jest mi bliski- sama nie wiem dlaczego. Może po prostu kojarzy się z tym, co w tym narodzie jest najlepsze a może byłam Żydówką w poprzednim wcieleniu...

     
Te agresywne plakaty były nachalnie rozwieszane podczas okupacji. Prof. Norman Finkelstein pisze, że agresywna antyreklama Żydów podczas wojny przyczyniła się do pogromu kieleckiego. Dodam też, że ten,  kto się na niego powołuje jest uważany za wroga. Co za bezsens.





To nie tylko polityczna poprawność. W tym małym mieście liczącym ok 12 tys dusz - obecnie bardzo zaniedbanym -były trzy piękne świątynie: synagoga, cerkiew i kościół oraz klasztor  "Paulinów"

3 komentarze:

  1. Tak widzę dzielenie się światem w nas odzwierciedlanym, a jeśli potrafimy to jeszcze dobrze sfotografować, to .../resztę każdy ma sam sobie dopowiedzieć/. Dzięki i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. - A ile masz komentarzy...? -pyta znajomy
      - Czasami tylko jeden - odpowiadam
      - A to nie warto czytać... - myśli sobie po cichu

      Dzięki:)

      Usuń
    2. I jeszcze jedno: ten post ma tylko trzy plusy. Gdy napisałam Tel-Aviv w ciągu kilku dni miałam ich czterdzieści. To nienormalne, że do tej pory Żydzi ukrywają swoje prawdziwe nazwiska w Polsce, że czują się tu niebezpiecznie. To źle o nas świadczy. Nienormalne jest także i to, że każda krytyczna wzmianka na Ich temat to rasistowska naklejka.

      Usuń

Orient-Express

  Czy życie nie jest piękne? Jeszcze wczoraj wieczorem zalało mi kuchnię, bo urwał się zawór zimnej wody pod zlewem, i popłynęło strumieniem...